Zaproszenie JM Rektora do udziału w spotkaniu o sposobie kształcenia w obecnej sytuacji epidemicznej

Szanowni Państwo,

zapraszam członków wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Śląskiego do uczestnictwa w spotkaniu otwartym, dotyczącym sposobu kształcenia w obecnej sytuacji epidemicznej. Odbędzie się ono w formie zdalnej, za pośrednictwem platformy MS Teams,  9 grudnia o godz. 18.30.

Planowane wydarzenie zostało poprzedzone spotkaniem władz rektorskich z przedstawicielami Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego oraz wydziałowych rad samorządu studenckiego, które odbyło się w miniony piątek.  Zasadnicza część spotkania dotyczyła opinii studentów na temat bezpieczeństwa pracy i studiowania w UŚ, w związku z kolejną falą epidemii oraz ewentualnych zmian w organizacji pracy i kształcenia. Z informacji przekazanych przez większość wydziałów wynika, że wśród studentów panuje przekonanie, iż Uczelnia powinna funkcjonować niezmiennie w dotychczasowym trybie hybrydowym. Studenci najbardziej licznych wydziałów podnoszą jednak wątpliwości i postulują czasowe zawieszenie kształcenia w trybie stacjonarnym.
Uważamy, że podjęcie tak ważnych decyzji powinno być poprzedzone dyskusją całej wspólnoty, dlatego w najbliższy czwartek chcielibyśmy zaproponować spotkanie, które zostanie podzielone na dwie części – na wypowiedzi ekspertów oraz na dyskusję wspólnoty akademickiej. Moderatorem spotkania będzie Małgorzata Poszwa – przewodnicząca Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego.

W pierwszej części spotkania głos zabiorą:

- dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii w Bytomiu, który przedstawi doniesienia naukowe oraz informacje z praktyki szpitalnej, dotyczące obecnych wariantów COVID-19;

- prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski, koordynator krajowy Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich ds. COVID-19, który zapozna nas z ogólnopolskimi danymi oraz rozwiązaniami rekomendowanymi w środowisku akademickim.

Osoby zainteresowane możliwością zabrania głosu mogą skorzystać z dostępu do spotkania za pośrednictwem MS Teams.

Szczegóły dotyczące aktywacji konta MS Teams (Office 365) dla wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Śląskiego można znaleźć po zalogowaniu do systemu USOS w zakładce „Dla Wszystkich/Konto Office 365”. Spotkanie zostanie również nagrane i udostępnione na platformie YouTube.

Zasady uczestnictwa w dyskusji w trakcie spotkania otwartego:
•    uczestnicy, którzy chcą zadawać pytania w trakcie spotkania będą mogli to zrobić z wykorzystaniem opcji „podniesienia ręki”,
•    administrator spotkania będzie przyznawał możliwość wypowiedzenia się kolejnym zgłaszającym się osobom,
•    czas zadawania pytania będzie ograniczony do 1 minuty,
•    czas przeznaczony na zaprezentowanie stanowiska będzie wynosić 3 minuty,
•    czas na odpowiedzi oraz komentarze do stanowisk będzie wynosić 3 minuty.

Link dla członków wspólnoty akademickiej UŚ pozwalający na aktywne uczestnictwo w drugiej części wydarzenia

Zapraszam do rozmowy.

Ryszard Koziołek