Przejdź do treści
wcag

kontrast

Zmiana kontrastu Zmiana kontrastu Zmiana kontrastu Zmiana kontrastu Zmiana kontrastu Zmiana kontrastu

wsparcie

Podkreśl elementy klikalne
deklaracja dostępności

Wsparcie psychologiczne

Poniżej znajdują się informacje dotyczące udzielanego przez Uniwersytet Śląski wsparcia psychologicznego dla studentów, doktorantów oraz pracowników uczelni.

1. Wsparcie psychologiczne dla studentów i doktorantów

Konsultacje i doradztwo

W trudnym czasie ograniczenia działalności dydaktycznej Uniwersytetu Śląskiego, ale też wielu innych aktywności, studenci i doktoranci mogą dotkliwiej przeżywać problemy natury osobistej, dlatego dotychczasowe wsparcie realizowane jest zarówno w formie kontaktowej (z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego), jak i w formie konsultacji online (po wcześniejszym umówieniu spotkania za pośrednictwem wskazanego poniżej adresu e-mail).

Dostępne są konsultacje specjalistyczne:

  • psychologiczne (interwencja psychologiczna i wsparcie, diagnostyka, terapia poznawczo-behawioralna);
  • psychiatryczne (konsultacje możliwe po uprzednim kontakcie z psychologiem);
  • doradztwo w zakresie kariery zawodowej;
  • coaching w zakresie kariery.

Studenci oraz doktoranci, którzy chcą skorzystać z konsultacji psychologicznej lub psychiatrycznej, powinni kontaktować się drogą elektroniczną za pośrednictwem adresów e-mail:

Konsultacje będą realizowane za pośrednictwem Skype’a. Wymagania techniczne:

  • konieczny jest dostęp do internetu na dowolnym urządzeniu, na którym osoba decydująca się na udział posiada konto w komunikatorze Skype;
  • dla lepszej jakości połączenia można skorzystać ze słuchawek z mikrofonem oraz kamery;
  • jakość łącza internetowego oraz detale związane z ustawieniami programu mogą wpłynąć na jakość połączenia, dlatego też przed konsultacją zalecamy wykonanie testu dźwięku (zgodnie z zaleceniami dystrybutora programu).

Dodatkowo polecamy:

  • udział w Wielkim Badaniu Kompetencji, które odbywa się online. Wszystkie informacje dostępne są na stronie Biura Karier UŚ;
  • lekturę artykułów popularnonaukowych oraz zapoznanie się z materiałami multimedialnymi z zakresu psychologii oraz rozwoju osobistego, dostępnych w serwisie wiecjestem.us.edu.pl.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: us.edu.pl/student.

 

Rzecznik praw studenta i doktoranta

Swoje problemy można zgłaszać również do rzecznika praw studenta i doktoranta, którym od września 2020 roku jest dr hab. Agnieszka Bielska-Brodziak, prof. UŚ z Wydziału Prawa i Administracji, specjalistka z zakresu m.in. teorii i filozofii prawa, a także praktyk radca prawny. Warto podkreślić, że prof. Agnieszka Bielska-Brodziak w 2015 roku została uhonorowana Laurem Studenckim w kategorii przyjaciel studentów.

Kontakt z rzecznikiem: rps@us.edu.pl.

2. Wsparcie psychologiczne dla studentów zagranicznych (psychological support for foreign students)

In response to the extraordinary circumstances related to the spread of virus SARS-CoV-2, the Student Service Centre at the University of Silesia in Katowice has provided the possibility of psychological consultations for foreign language students.

This applies to all students who are currently taking part in student exchange programmes at the University of Silesia, especially those who are in a difficult position due to the current epidemiological situation. Psychologists will be available via SKYPE.

If your situation is difficult and you need to talk, please write to psycholog@us.edu.pl. You will arrange the meeting date together.

Technical requirements:

  1. You need access to the Internet from a any device on which you have a SKYPE account.

  2. Use headphones with microphone and camera for a better quality of connection.

The quality of Internet connection and details related to software settings may affect the quality of connection, which is why we recommend running a sound test before the consultations (in line with the software distributor guidelines).

3. Wsparcie psychologiczne dla pracowników

Znajdujemy się obecnie w niecodziennej, wyjątkowo trudnej sytuacji. W naszym życiu rodzinnym, towarzyskim i zawodowym musiały zajść zmiany, niejednokrotnie wywracające dotychczasowe funkcjonowanie do góry nogami. Musimy podejmować decyzje i działania, z którymi bardzo trudno samemu sobie poradzić. Mogą Państwo liczyć na pomoc specjalistów z Instytutu Psychologii UŚ!
  
Skontaktuj się z nami jeżeli potrzeba Ci wsparcia czy po prostu rozmowy lub jeśli masz trudności z:

  • radzeniem sobie z sytuacją dookoła, lękiem, stresem i napięciem, które u Ciebie wywołuje;
  • z domową kwarantanną i jej wpływem na relacje z Twoimi bliskimi,
  • z pracą w nowej, wirtualnej rzeczywistości, z przekonaniem się do niej, zorganizowaniem i efektywnością;
  • z poukładaniem codzienności tak, żeby żyło Ci się dobrze, dbając o zdrowie Twoje i otoczenia.

Dominik Adamek – psycholog, trener warsztatu umiejętności psychospołecznych. Posiada kilkuletnie doświadczenie w pracy z osobami doświadczającymi kryzysu, zagrożonymi wykluczeniem społecznym oraz znajdującymi się w trudnej sytuacji zawodowej, zdobywane w śląskich fundacjach, stowarzyszeniach oraz pomocy społecznej.
Kontakt: dominik.adamek@us.edu.pl

Krystyna Buszman – psycholog i psychoterapeuta. Posiada dziesięcioletnie doświadczenie kliniczne w pracy z osobami zmagającymi się z kryzysami i zaburzeniami psychicznymi. Pracuje w oddziale psychiatrycznym i konsultuje pacjentów z chorobami somatycznymi.
Kontakt: krystyna.buszman@us.edu.pl
 
Maciej Janowski – psycholog. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy pomocowej i terapeutycznej w Ośrodku Promocji Rodziny w Chorzowie.
Kontakt: maciej.janowski@us.edu.pl

Renata Kleszcz-Szczyrba – psycholog i psychoterapeuta. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami w zakresie terapii indywidualnej, małżeńskiej i rodzinnej. 
Kontakt: renata.kleszcz-szczyrba@us.edu.pl

Anita Pollak – psycholog kliniczny, terapeuta behawioralny. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi oraz pochodzącymi ze środowisk zagrożonych psychopatologią. Szczególnym przedmiotem jej zainteresowań jest problematyka przeżywania stresu – jego uwarunkowań i konsekwencji dla zdrowia – oraz psychologia pracy, szczególnie reagowanie pracowników na zmiany organizacyjne.
Kontakt: anita.pollak@us.edu.pl

Izabela Rajska-Kulik – specjalista psycholog kliniczny, psychoterapeuta. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami doświadczającymi kryzysu w Ośrodku Interwencji Kryzysowej oraz w pracy z osobami chorymi somatycznie hospitalizowanymi w oddziale onkologicznym i chemioterapii. Psychoterapeuta w trakcie procesu certyfikacji w ramach całościowego szkolenia w zakresie psychoterapii atestowanego przez Sekcję Naukową Psychoterapii i Sekcję Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Kontakt: izabela.rajska-kulik@us.edu.pl

Ewa Wojtyna – lekarz psychiatra, psycholog, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor terapii poznawczo-behawioralnej, psychoonkolog i superwizor psychoonkologii. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w pracy z chorymi psychicznie w stacjonarnym oddziale psychiatrycznym i w ramach psychiatrii konsultacyjnej) oraz w pomocy psychologicznej i psychoterapii poznawczo-behawioralnej dla osób z problemami psychicznymi i somatycznymi.
Kontakt: ewa.wojtyna@us.edu.pl

Biuletyn informacji pblicznej
facebook instagram twitter youtube issuu research gate issuu

Ważne dane kontaktowe:

Całodobowa infolinia NFZ o koronawirusie:
tel. 800 190 590

Całodobowa Infolinia Powiatowej Stacji Sanitarnej-Epidemiologicznej w Katowicach na temat koronowirusa:
tel. 660 686 917

Najbliższe oddziały zakaźne:

  • Bytom (Szpital Specjalistyczny nr 1, al. Legionów 49),
  • Chorzów (Szpital Specjalistyczny, ul. Zjednoczenia 10),
  • Tychy (Szpital Megrez, ul. Edukacji 102),
  • Cieszyn (Szpital Śląski, ul. Bielska 4).

Pełna lista oddziałów zakaźnych:  www.gov.pl.

Uniwersytet Śląski w Katowicach
ul. Bankowa 12, 40-007 Katowice
tel. +48 32 359 22 22
NIP: 634-019-71-34

Kontakt dla mediów:
rzecznik@us.edu.pl

Kontakt w sprawie zamieszczania informacji na tej stronie: radoslaw.aksamit@us.edu.pl

© Copyright 2021 - All Rights Reserved