Przejdź do treści
wcag

kontrast

Zmiana kontrastu Zmiana kontrastu Zmiana kontrastu Zmiana kontrastu Zmiana kontrastu Zmiana kontrastu

wsparcie

Podkreśl elementy klikalne
deklaracja dostępności

Wdrożenie drugiego poziomu zabezpieczeń COVID-19 na UŚ od 19 października

W związku ze wzrostem liczby potwierdzonych zarażeń wirusem SARS-CoV-2 w kraju, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego po konsultacji z zespołem zadaniowym do spraw monitorowania funkcjonowania uczelni w czasie epidemii COVID-19 podjął decyzję o wdrożeniu na terenie Uniwersytetu Śląskiego drugiego poziomu zabezpieczeń, o których mowa w zarządzeniu Rektora UŚ nr 179 z dnia 16 października 2020 roku. Funkcjonowanie uczelni zgodnie z zasadami drugiego poziomu zabezpieczeń będzie obowiązywało od 19 października do odwołania.

Zwracam się do członków wspólnoty akademickiej o przestrzeganie ustaleń związanych z wprowadzonym poziomem zabezpieczeń, a także ustalonym przez GIS reżimem sanitarnym. Szczególnie istotne jest również  przestrzeganie zasad dystansu społecznego, kontrolowanie swojego stanu zdrowia, a także zgłaszanie wszelkich przypadków zarażenia lub podejrzenia zarażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Proszę gorąco, aby pracownicy jednostek, którzy są odpowiedzialni za wdrożenie zabezpieczeń wynikających z drugiego poziomu na bieżąco monitorowali ich realizację – czytamy w liście rektora UŚ prof. dr. hab. Ryszarda Koziołka do wspólnoty akademickiej UŚ.

Drugi poziom zabezpieczeń (oznaczony kolorem pomarańczowym) wprowadza szereg zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu uczelni. Najważniejsze z nich to:

  • organizacja zajęć w formie zdalnej; w formie kontaktowej mogą być realizowane tylko te zajęcia, co do których dziekan wydziału zdecyduje, że są niezbędne i możliwe do organizacji z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego,
  • zamknięcie budynków uczelni dla osób trzecich, z wyjątkiem studentów uczestniczących w zajęciach kontaktowych oraz osób zaproszonych indywidualnie,
  • wprowadzenie pracy zdalnej dla większości pracowników, przy jednoczesnym świadczeniu pracy na terenie UŚ w zakresie niezbędnym dla zachowania ciągłości pracy w jednostkach,
  • zawieszenie organizowania wydarzeń akademickich,
  • wstrzymanie mobilności pracowników i studentów (zakaz wyjazdów służbowych czy w ramach programów wymiany akademickiej),
  • zakaz odwiedzin w akademikach oraz zakaz przemieszczania się mieszkańców pomiędzy Domami Studenckimi i Domami Asystenta.

Szczegółowe informacje dotyczące wprowadzonych rozwiązań znajdują się na stronie: www.us.edu.pl/uczelnia/status-zabezpieczen-covid-19/poziom-2.

 

Pytania i odpowiedzi na najważniejsze kwestie związane z wprowadzeniem drugiego poziomu zabezpieczeń

 

STUDENT/DOKTORANT

1. Jakie zajęcia będą odbywały się w formie kontaktowej?
W formie kontaktowej odbywać będą się tylko te zajęcia, co do których dziekan zdecyduje, że są niezbędne i mogą odbywać się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

2. Czy dokumenty mogę przekazywać do dziekanatu w formie elektronicznej?
Tak – kontakt z dziekanatami będzie miał formę w pełni zdalną. Wyjątkiem są jedynie te formalności, co do których odrębne przepisy (np. ustawowe) wymagają dostarczania dokumentacji w formie papierowej. Kontakt stacjonarny będzie możliwy w wyjątkowych sytuacjach, z zachowaniem ścisłych rygorów sanitarnych.

3. Czy mogę nadal mieszkać w domu studenckim?
Tak. Ważne jest zachowanie ścisłego reżimu sanitarnego oraz zgłaszanie wszelkich niepokojących objawów. Należy również pamiętać o zakazie przemieszczania się studentów pomiędzy DS/DA oraz o zachowaniu dystansu i maksymalnym ograniczeniu liczby osób przebywających w jednym miejscu.

4. Czy mogę korzystać z infrastruktury badawczej na potrzeby realizacji pracy dyplomowej?
Dostęp do aparatury w celu realizacji części praktycznej prac dyplomowych jest możliwy, ale ograniczony do niezbędnego minimum. Przebywanie studentów w laboratoriach ograniczone jest do minimum. Osoby chcące korzystać z infrastruktury muszą dokonać rejestracji. Szczegółowe zasady korzystania z infrastruktury badawczej znajdują się na stronie: www.us.edu.pl/uczelnia/status-zabezpieczen-covid-19/poziom-2 w sekcji Funkcjonowanie infrastruktury badawczej, dydaktycznej i artystycznej.

5. Co w sytuacji, kiedy stwierdzono u mnie zarażenie koronawirusem, mam objawy charakterystyczne dla COVID-19, miałem kontakt z kimś, kto jest zarażony lub ma objawy zarażenia?
Na stronie www.us.edu.pl/uczelnia/status-zabezpieczen-covid-19 znajdują się szczegółowe instrukcje dotyczące procedur zachowania, podzielone na trzy kategorie: studenci i doktoranci, mieszkańcy domów studenckich, pracownicy.

 

PRACOWNIK

1. Czy wszyscy pracownicy będą świadczyć pracę zdalną?
W ramach drugiego poziomu zabezpieczeń praca świadczona jest w większości w trybie zdalnym. Należy jednak pamiętać, że dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania działów uczelni przełożony może zdecydować o świadczeniu przez poszczególne osoby pracy stacjonarnej.

2. Jaka dokumentacja jest wymagana do rozpoczęcia pracy zdalnej?
Pracownik powinien otrzymać od przełożonego polecenie realizacji pracy zdalnej. Wzór polecenia dostępny jest na stronie: www.us.edu.pl/uczelnia/status-zabezpieczen-covid-19 w sekcji dla pracowników.

3. Jak wygląda tryb oferowania pracownikom badań, kto może z nich skorzystać i w jakich sytuacjach?
Szczegóły precyzujące postępowanie w sytuacji podejrzewania u siebie zarażenia koronawirusem zostały opisane tu: www.nfz.gov.pl/. Znajdują się tam również schematy postępowania diagnostycznego (plik .pdf dostępny na dole strony). Uczelnia dysponuje ograniczonymi środkami pozwalającymi skierować pracowników i studentów na testy badające obecność wirusa SARS-CoV-2. Pierwszeństwo mają tu osoby z wyraźnymi objawami wskazującymi na obecność wirusa. W takim przypadku należy skontaktować się z Kierownikiem BHP i OP Feliksem Żogałą – adres e-mail: feliks.zogala@us.edu.pl, tel. 32 359 12 83. O wynikach testu należy niezwłocznie powiadomić Kierownika BHP i OP oraz bezpośredniego przełożonego. Do czasu otrzymania wyniku należy powstrzymać się od pracy stacjonarnej.

4. Jakie są wytyczne dotyczące pracy kontaktowej w ramach drugiego poziomu zabezpieczeń?
W ramach świadczenia pracy należy pamiętać o:
– ograniczeniu do minimum bezpośrednich kontaktów pracowników w pracy,
– załatwianiu spraw za pomocą poczty elektronicznej,
– przekazywaniu wszelkiej korespondencji zaadresowanej do odpowiednich jednostek za pośrednictwem Kancelarii Ogólnej (pracownicy jednostek zobowiązani są do odbierania korespondencji z Kancelarii Ogólnej),
– składaniu dokumentów innych niż finansowe, które wymagają złożenia podpisów, w formie skanów lub zdjęć (proszę zadbać, aby potrzebne podpisy i pieczątki były wyraźne).

5. W jaki sposób możliwe jest korzystanie z infrastruktury badawczej, dydaktycznej i artystycznej?
Dostęp do aparatury możliwy jest wyłącznie w celu realizacji projektów badawczych oraz utrzymania i konserwacji urządzeń. W pomieszczeniach laboratoryjnych określone są dopuszczalne limity osób przebywających w jednym czasie w pomieszczeniach. Obowiązkowa jest rejestracja osób przebywających w laboratoriach, a wszelka praca odbywa się z zachowaniem rygorów sanitarnych. Szczegółowe zasady korzystania z infrastruktury znajdują się na stronie: www.us.edu.pl/uczelnia/status-zabezpieczen-covid-19/poziom-2 w sekcji Funkcjonowanie infrastruktury badawczej, dydaktycznej i artystycznej.

6. W jaki sposób prowadzone są obrony doktorskie i i komisje habilitacyjne?
Obrony doktorskie i i komisje habilitacyjne odbywają się w przeznaczonym do tego celu pomieszczeniu na Wydziale Nauk Społecznych (Katowice, ul. Bankowa 11, sala 212). W celu ustalenia terminu obrony doktorskiej lub komisji habilitacyjnej należy kontaktować się z Pionem IT drogą elektroniczną: wideokonferencje@us.edu.pl. Obrony rozpraw doktorskich i komisje habilitacyjne przeprowadzane są przy użyciu Systemu Wideokonferencyjnego Uniwersytetu przy bezpośredniej obecności na sali doktoranta lub habilitanta, przewodniczącego komisji, promotora, protokolanta oraz pracownika służb informatycznych z zachowaniem rygorów sanitarnych. Pozostali członkowie komisji uczestniczą w obronie rozpraw doktorskich i komisjach habilitacyjnych przy użyciu Systemu Wideokonferencyjnego Uniwersytetu, a osoby zainteresowane udziałem w obronie w charakterze publiczności mogą brać w niej udział poprzez transmisję na żywo za pomocą kanału YouTube z możliwością zadawania pytań i zabierania głosu w formie pisemnej poprzez YouTube. Głosowanie podczas obrony doktorskiej lub komisji habilitacyjnej odbywa się z wykorzystaniem Systemu Głosowania Uniwersytetu. Jeżeli względy techniczne zezwolą, to obrona doktorska lub komisja habilitacyjna mogą się odbywać w innej sali zlokalizowanej w jednym z budynków Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Przewodniczący Rady Naukowej może wyrazić zgodę na odstąpienie od bezpośredniej obecności doktoranta, habilitanta lub promotora, którzy uczestniczą wówczas w obronie lub komisji w sposób zdalny.

 

Szczegółowe informacje dotyczące drugiego poziomu zabezpieczeń COVID-19 znajdują się na stronie: www.us.edu.pl/uczelnia/status-zabezpieczen-covid-19/poziom-2.

Biuletyn informacji pblicznej
facebook instagram twitter youtube issuu research gate issuu

Ważne dane kontaktowe:

Całodobowa infolinia NFZ o koronawirusie:
tel. 800 190 590

Całodobowa Infolinia Powiatowej Stacji Sanitarnej-Epidemiologicznej w Katowicach na temat koronowirusa:
tel. 660 686 917

Najbliższe oddziały zakaźne:

  • Bytom (Szpital Specjalistyczny nr 1, al. Legionów 49),
  • Chorzów (Szpital Specjalistyczny, ul. Zjednoczenia 10),
  • Tychy (Szpital Megrez, ul. Edukacji 102),
  • Cieszyn (Szpital Śląski, ul. Bielska 4).

Pełna lista oddziałów zakaźnych:  www.gov.pl.

Uniwersytet Śląski w Katowicach
ul. Bankowa 12, 40-007 Katowice
tel. +48 32 359 22 22
NIP: 634-019-71-34

Kontakt dla mediów:
rzecznik@us.edu.pl

Kontakt w sprawie zamieszczania informacji na tej stronie: radoslaw.aksamit@us.edu.pl

© Copyright 2021 - All Rights Reserved